Mit üzennek nekünk az évszakok?

Egészségfejlesztés a Katarzisz Komplex Művészetterápiás Módszerrel

Éljük meg a tavaszt! - dekorworkshop művészetterápiás szemléleti keretben

2016. április 30., AHA Inspirációs Műhely

A workshopot vezette: Csiszár Margaréta  kultúr-antropológus, dekortervező és Fehérvári Fruzsina pszichológus

https://clashingcolours.blogspot.hu/2016/05/workshop-in-progress.html

https://clashingcolours.blogspot.hu/2016/04/workshop.html

A természet szüntelen körforgásban, az évszakok váltakozásában - tavaszi újulásban, nyári fényben, őszi érettségben, téli álomban - éli ritmusát. Állandó ismétlődéssel térnek vissza az évkör ünnepei, a természet évszakonkénti változásai s az ezzel összefüggő munkák. Átéljük a közös vallási ünnepek érzelmeit, vagy akár a családunk egyéni hagyományait, ünnepeit, rituáléit (születésnapok, névnapok, évfordulók, kirándulás, közös kertészkedés, nagytakarítás stb.). Ezzel együtt jelen vannak tudattalanul, kimondatlanul az élet nagy állomásai is: születés, halál, feltámadás.

A természet körforgása, az évszakok változásának ritmusa minden élőlényre hatással van, így ránk, emberekre is. A változás - elengedés - megőrzés dinamikája minden évszakváltáskor azonos ritmusban zajlik le, nem csak kívül a természetben, de belül az emberi pszichében is Manapság azonban, - különösen a városi életformának köszönhetően, - egyre inkább elszakadunk a természettől, közvetve, tompítva éljük meg a változást. Pedig fontos lenne, hogy megmaradjon ez a kapcsolat, hiszen az egészségünk, lelki egyensúlyunk megőrzéséhez a külvilág és belső (tudatos és tudattalan) világunk közötti állandó kölcsönhatásra, "lelki anyagcserére" van szükség.

A Katarzisz Komplex Művészetterápia egy kis létszámú csoportos foglalkozás, melynek célja az évkörön belül az évszakok, hónapok váltakozására történő ráhangolódás, ősi hagyományainkhoz való visszacsatlakozás, melynek segítségével tudatosíthatóvá válnak a természetben lezajló változásokkal analógiát mutató belső, lelki történéseink is. A természet megfigyelése összekapcsolódást tesz lehetővé az egyéni, és a kollektív tudattalan tartalmakkal.

A relaxáció, imagináció, vers és zene együttes alkalmazásával indul el az alkotói folyamat, a megjelent belső képeket, érzéseket különféle technikákkal (montázs, kollázs, agyagozás, festés stb.) megjelenítjük. Az alkotás során a kapcsolati nehézségek, komplexusok, traumák kifejezést nyerhetnek, ezáltal oldódhatnak. A belső, esetleg fájdalmas lelki tartalmakkal közvetve találkozunk, így azok kevésbé megterhelőek, mint verbális terápiák során. A módszer ezen tulajdonsága miatt is alkalmazható olyan jól pszichiátriai betegek esetében.

A művészetterápia azonban nem csak gyógyításra, hanem lelki egészségünk megőrzésére, fejlesztésére, önismeretünk gazdagítására is nagyon hatékony eszköz. Az alkotás során átélhető a harmónia, egyensúly, kreativitás, öröm és sikerélmény. A befelé figyelés, koncentráció, a mesterségesen generált katarzis élmény egészségfejlesztő céllal is alkalmazható, hiszen új felismerésekre, a mindennapi életben felhasználható tapasztalások szerzésére is lehetőséget ad. "Hallhatóvá válnak számunkra a lelkünk mélyéről érkező "üzenetek", amelyek egyszerre hozhatnak változást, elevenséget és harmóniát, s velük együtt új örömöket és célokat életünkbe." *

Hamarosan új évszakhoz érkezünk, beköszönt a nyár, érdemes tehát megfigyelnünk a természetben lezajló változásokat. A rügyekből kibomlott virágokat körüldongják és beporozzák a méhek, fejlődnek és megérnek a gyümölcsök, a fény, a színek, illatok felerősödnek, a víz és levegő áramlik, a természet teljes pompájában ragyog, minden él, nyüzsög, kiteljesedik a saját feladatában. Érdemes megfigyelnünk ezzel párhuzamosan a bensőnkben zajló változásokat is, és elgondolkodnunk a következő kérdéseken:


  • Mit jelent számomra a nyár, milyen érzések, emlékek, gondolatok kapcsolódnak hozzá?
  • Mit adott nekem az előző évszak, mit adhat a most következő?
  • Mi az, aminek most jött el az ideje számomra, és mi az, aminek nem?
  • Mit viszek tovább magammal ...

                                                                          ... és mit engedek el?


* Dr. Antalfai Márta: Gyógyítás és személyiségfejlesztés vizuális művészet-pszichoterápiával. A módszer ismertetése. Psychiátria Hungarica XXII. évf. 2007/4. 276-299.


A módszerről bővebben az alábbi linkeken olvashatnak:

https://www.antalfaimarta.hu/

https://www.lelkiegeszsegert.hu/


2016.05.20.